Czech English

Roboty


Picture of Kvido
Kvido — robot ze stavebnice Fischer Technik
pro Noc vědců 2020 (která se konala on-line) jsem natočil krátké video o tom, jak se robot Kvido učí "chodit". Ve zkratce ukazuje postupné kroky při programování jednoduchého robota. Od krátkého pohybu až po vyhýbání se překážkám.

Aktualizace: 25.5.2022 Kvido a jeho kamarádi tančí čtverylku

Picture of Robot Arm
Robot Arm — 3-osý manipulátor

 
Otto — chodicí a tančící robot

Picture of Scara
Scara — manipulátor
po půlroce s "hraním" si se stavebnicí FischerTechnik na kroužku robotiky se kluci rozhodli pro stavbu vlastního robota. Cílem projektu je postavit funkční manipulátor - ruku koncepce Scara. Dílo postupuje rychle kupředu, po dvou týdnech byl hotov úchopový mechaniznus, další tři týdny vznikalo rameno a nyní se pracuje na svislém pojezdu.

Picture of BBot
BBot — balancující robot
již před delší dobu jsem si chtěl postavit balancujícího robota. Jednou jsem se o to již pokusil na podvozku z Robiho, ale ne příliš úspěšně. Serva jako pohony byla málo dynamická, a tak výsledek nesplinil očekávání. Nedávno jsem narazil na pěknou konstrukci balancujícího robota B-robot Evo 2 vyrobeného 3D tiskem. Bylo rozhodnuto a v krátké době vznikl BBot.

Picture of Plot Clock
Plot Clock — kreslicí robot s paralelní kinematikou

Picture of 3D scanner
3D scanner — na koleně
Pravděpodobně už jste někde zařízení nazývané 3D scanner viděli. Slouží k získání počítačového - virtuálního modelu reálného předmětu. Průmyslové skenery používané ve stavebnictví, strojírenství, ale i dalších oborech jako umění a počítačové hry jsou poměrně drahá zařízení. Co si však takový skener postavit ...

Picture of Polar Graph
Polar Graph — trocha robotického umění
již před delší dobou jsem narazil na zajímavou konstrukci "robota - sprejera" Hectora. Nyní dozrál čas a "umělec" podobné konstrukce je na světě.

Picture of Table Tennis Robot
Table Tennis Robot — robot na stolní tenis
na jaře přišel jeden hráč stolního tenisu s dotazem, jestli bych nebyl schopen navrhnout a sestrojit robota na stolní tenis. Nejdřív jsem si vůbec nedokázal představit, o co jde. Ale po prohledání internetu jsem si celkem udělal představu.

Picture of Freddy
Freddy — robot kategorie Stopař
Autonomní robot sledující čáru byl postaven pro soutěž Merkur Robo Day. Robot je z velké části postaven ze stavebnice Merkur. Zbylá část robota je postavena ze stavebnice Fisher technik.

Picture of Delta
Delta — manipulátor s paralelní kinematikou

Picture of Cube solver
Cube solver — aneb Když si robot hraje, (konstruktér) nezlobí!
Impulsem k tomuto dílku bylo shlédnutí několika videí (youtube), na kterých rubikovu kostku skládají i roboti z Lega. Zároveň to byla výzva k dokončení několika odložených projektů; vyřešení kinematiky průmyslového manipulátoru a napsání SW alespoň pro jeho základní řízení, zpracování obrazu a na konec, jak se ukázalo, i řešení síťové komunikace.

Picture of RoboCar
RoboCar — robot pro outdoorovou soutěž Robotour

Picture of Robi
Robi — vývojová robotická platforma
Tento robotický podvozek byl navržen jako několikátý ve vývojové řadě malých diferenciálně řízených robotů (DAN, Karel). Cílem bylo vytvořit univerzální podvozek pro testování různých senzorů a algoritmů. Dalším požadavkem byla možnost opakovatelné výroby (bez použití obtížně vyrobitelných či sehnatelných dílů) i pro další robotiky.

Picture of Eurobot - roboty
Eurobot - roboty — rychnovských týmů pro soutěž Eurobot
Zde najdete stručný popis robotů, se kterými se zúčastnily souteže Eurobot studentské týmy klubu robotiky VOŠ a SPŠ Rychnov nad Kněžnou.

Picture of DAN
DAN — robot kategorie MicroMouse
Autonomní robot s diferenciálním řízením DAN byl postaven pro soutěž ISTRobot 2003. Původně měl být schopen absolvovat jak kategorii Path Follower tak MicroMouse. Ovšem po problémech se senzory jsem dal přednost kategorii MicroMouse. Celá konstrukce je podřízena co největší jednoduchosti a co nejnižší ceně.