Czech English

Robot Arm

3-osý manipulátor

Model průmyslového robota slouží k výuce základů robotiky. Programuje se podobně jako „opravdové“ roboty metodou teach-in (naučení bodů a jejich využití v programu)

Aktualizace: 14.5.2023 Sisyfos


Základní údaje

Autor
Martin Locker
Řídicí procesor
Atmel ATmega328 16MHz (Arduino Uno)
STM32F103 (BluePill)
Pohon
3x krokový motor NEMA17
1x servo SG-90
Programovací jazyk
C
Koncepce
Angulární manipulátor s paralelogramem

Popis architektury

Použitá kinematická struktura vychází z konstrukce běžně používaných manipulátorů. Má pouze 3 stupně volnosti, ale využívá paralelogram pro zajištění stálé orientace uchopovacího zařízení. Díky tomu je konstrukce lehká (pohony jsou na základně robota). Mechanická část je sestavena z dílů vyrobených 3D tiskem. Pohon ramene zajišťují krokové motory přes ozubené převody, uchopovací zařízení je poháněno mikroservem.
Řízení upraveným systémem GRBL s doplňenou inverzní kinematikou. Protože se do paměti již nevešel interpolátor pro lineární a kruhový pohyb, bude celý systém portován do STM32.

Obrázky

14. května 2023 - Sisyfos (když si robot hraje, nezlobí)

Konečně byla vyměněna elektronika, mozkem je mikrokontroler STM32F103 (BluePill) doplněný drivery pro řízení krokových motorů. Firmware je upravený GRBL, doplněn o výpočet inverzní kinematiky a lineární interpolaci.
Pro propagační účely (Maker Faire 2023) je doplněn toboganem s optickou branou. Robot si pouští v nekonečném cyklu kuličku.

Robot si pouští kuličku

Použité zdroje