Czech English

Robot klub Rychnov

Vítejte na stránkách Klubu robotiky VOŠ a SPŠ Rychnov nad Kněžnou. Můžete si zde prohlédnout výsledky našeho snažení, kterých jsme dosáhli během již osmi let, co se robotice na naší škole věnujeme.
Najdete zde popisy našich robotů, články ze soutěží, kterých jsme se zúčastnili. Další články jsou věnované technice používané v robotice (převážně amatérské), ty vznikly potřebou uspořádat poznatky získané z různých zdrojů či vlasním vývojem.
Velký dík patří kolegům ze serveru robotika.cz bez jejichž pomoci by tento web nevznikl. Tam také najdete mnoho užitečných rad nejen pro začínající robotiky.
Máte-li jakékoliv dotazy týkající se robotiky, či konkrétního článku, neváhejte nás kontaktovat.

Doporučujeme


Picture of Curiosity
Curiosity — model roveru
Model marsovského vozítka Curiosity je postaven pro soutěž Microtela 2024. Je dálkově řízený, pohyb je proporcionálně řízen náklonem ovladače. Dále je ovládán pohyb kamery s laserovým zaměřováním a dálkově spouštěno měření teploty a intenzity osvětlení.

Picture of Rocker
Rocker — terénní robot
Robota s nezávislým pohonem a řízením všech kol jsem si chtěl postavit již dávno. Konečně jsem objevil vhodné pohony - robotická serva (WaveShare ST3215), která splnila téměř všechny požadavky (a za rozumnou cenu). A tak vznikl robot se čtyřkolovým podvozkem typu rocker-bogie.

Aktualizace: 15.5.2024 Jízda na kužel

Picture of Servo WaveShare ST3215
Servo WaveShare ST3215 — servo pro robotiku
Ke konci roku 2022 jsem konečně objevil pohon "snů" pro malé roboty - digitální servo WaveShare ST3215. Digitální robotická serva samořejmě existují již dávno, ale buď jsou cenově mimo běžné možnosti, nebo mají jiný nedostatek, např. nemají měření polohy v celém rozsahu otáčení (obvykle jen 0 - 270°). Servo ST3215 splňuje téměř všechny požadavky na ideální pohon pro malé roboty.

Picture of Card Dealer
Card Dealer — automatický rozdavač karet
Model by postaven jako závěrečný projekt oboru Automatizační technika a robotika. Slouží k automatickému rozdávání karet. Lze nastavit počet hráčů, jejich rozmístění (celkový úhel), celkový počet karet pro každého hráče a počet karet, po kolika se rozdává.

Picture of Kybernoid 2022
Kybernoid 2022 — robotická únikovka
Cílem letošní soutěže Kybernoid22 je sestavit a naprogramovat robota tak, aby v časovém limitu samostatně bez jakékoliv další pomoci našel cestu z bludiště postaveného z kartonových krabic. Robot by neměl do překážek narážet, kontakt je časově penalizován. O vítězství rozhoduje výsledný čas pro dosažení cíle se započítáním případných penalizací.

Picture of Kvido
Kvido — robot ze stavebnice Fischer Technik
pro Noc vědců 2020 (která se konala on-line) jsem natočil krátké video o tom, jak se robot Kvido učí "chodit". Ve zkratce ukazuje postupné kroky při programování jednoduchého robota. Od krátkého pohybu až po vyhýbání se překážkám.

Aktualizace: 25.5.2022 Kvido a jeho kamarádi tančí čtverylku

Picture of RoboTrip summer 2020
RoboTrip summer 2020 — aneb Tulák po parku
Úkolem 0. ročníku soutěže robotů RoboTrip summer bylo projet parkem po cyklostezce. Že to připomíná Robotour nebo Robotem rovně. Nechte se překvapit.

Pokud vás to zaujalo, můžete si přečíst příběh jak postavit vítězného robota snadno a rychle.

Picture of Roboti@FSI 2020
Roboti@FSI 2020 — roborallye
letošní finálovou úlohou soutěže Roboti@FSI bylo sestavit a naprogramovat robota pro jízdu na okruhu s dalšími soupeři. O vítězství rozhoduje počet ujetých kol.

Picture of Robot Arm
Robot Arm — 3-osý manipulátor
Model průmyslového robota slouží k výuce základů robotiky. Programuje se podobně jako „opravdové“ roboty metodou teach-in (naučení bodů a jejich využití v programu)

Aktualizace: 14.5.2023 Sisyfos

Picture of Auto jede 2018
Auto jede 2018 — soutěž autíček sledujících čáru
Ve čtvrtek 6. 12. 2018 se uskutečnil druhý ročník soutěže Auto jede, pořádaný Střední školou - Podorlickým vzdělávacím centrem Dobruška. Soutěž je určena pro studenty středních škol technického zaměření.

Aktuality
2024-05-26
MakerFaire v Rychnově
2011-10-20
Spuštění nových stránek Robot klubu Rychnov