8. ročník soutěže RoboOrienteering

Letošní, již 8. ročník soutěže RoboOrienteering, doznal několik zásadních změn. Po několika letech se z Rychnova nad Kněžnou přestěhoval do parku na okraji Mariánských Lázní. Tento park nabídl zcela jiné podmínky, jakými jsou terénní nerovnost, absence velkých stromů s rozložitými korunami, bránícími příjmu GPS a naopak spoustou malých stromků, které tvoří překážky pro roboty často špatně identifikovatelné. I celková využitelná rozloha je zhruba dvojnásobná. Dalším důležitým prvkem byla změna pravidel tak, aby se soutěž stala jednodušší pro roboty, jenž neumí dovézt předepsaný náklad (golfový míček) ke kontrolnímu kuželu a přesto získali alespoň nějaký počet bodů. V každém kole byl rovněž jeden kontrolní kužel umístěn na asfaltové cestě protínající park, na které byl zároveň i start, tudíž získat minimální počet bodů nebylo nemožné (pokud se tedy robotovi podařilo odpoutat od startu). Asi největší změnou byly dopředu zveřejněné souřadnice všech 23 použitelných kontrolních bodů a 16-ti variant soutěžních kol. Z těch se před startem konkrétní varianta vylosovala.

Tým TeaPack Systems se svým robotem ZED dorazil s malým zpožděním, ale ani přes celodenní snažení se jim nepodařilo trucujícího robota uvést do použitelného stavu. Na start se tedy dostavily čtyři nadupané stroje.

Již v nultém, zkušebním kole, se projevily vážné nedostatky v průchodnosti terénu u robota Ambot, kterému prokluzovala kola díky nízké světlosti podvozku a vysoké trávě. S tímto nedostatkem si však během dne jeho konstruktér Aleš jednoduše a geniálně poradil – po obvodu kol našrouboval vruty, které prokluzu zabraňovaly. Ani ostatní týmy nezahálely a pilně dolaďovaly své řídící programy tak, aby ze svých miláčků vyždímaly co se dá.

Na čtvrtém místě se umístil robot Ambot s 285-ti body, třetí příčku obsadil robot Rover týmu Short Circuits Prague s 350-ti body. Na prvním místě se pravděpodobně naposledy umístil s 1080-ti body tým Robotický klub Mar. Lázně s robotem Explorer. Největším překvapením byl totiž nováček v této soutěži – německý tým JECC s robotem Fesl. Podali vynikající výsledky, které je vynesly na druhé místo v pořadí. Získali 658 bodů a to i přes to, že jejich robot zatím neumí pokládat míčky. O soutěži se dozvěděli teprve v půli května a tudíž neměli dostatek času na přizpůsobení robota. Lze předpokládat, že pokud doplní robota o systém pokládání míčků, budou to velmi silní soupeři.

To ale ukáže čas……

zde si můžete prohlédnout fotografie a výsledky.


A na závěr foto dne:

Překvapení letošního ročníku – německý tým JECC s robotem Fesl


© 2010 locker@vosrk.cz